Oscarový týden 2023

Od 9. do 12. března můžete vidět v kině Sféra celkem čtyři snímky, které jsou považovány za horké favority v hlavních kategoriích. Všechny filmy budou ve Sféře v rámci přehlídky uvedeny vůbec poprvé.

Přehlídku zahájí ve čtvrtek film Tár, ve kterém zazáří herečka Cate Blanchett. Ta si za svůj výkon již odnesla prestižní Zlatý globus a je považována za favoritku v kategorii pro hlavní herečku. Film má celkem 6 nominací, včetně kategorie pro nejlepší film roku.

V pátek bude následovat film Všechno, všude, najednou, který získal cekem 11 nominací, což je v tomto ročníku vůbec nejvíce. Je zároveň horkým favoritem v hlavní kategorii i v kategoriích pro nejlepší režii a nejlepší scénář. Pokud Cate Blanchett najde přemožitelku, mohla by to být právě Michelle Yeoh v tomto filmu. Velké šance na zisk prestižního ocenení má i v kategorii herce ve vedlejší roli Ke Huy Quan.

Vyzivatelem v hlavních kategoriích bude sobotní film Víly z Inisherinu od režiséra Martina McDonagha, který v minuosti oslnil filmy jako Tři billboardy kousek za Ebbingem nebo V Bruggách. Film obdržel celkem 9 nominací, včetně kategorie pro hlavního herce za skvělý výkon Colina Farrella.

Pravděpodobně největší adept v hlavní mužské kategorii ale dostane na plátně prostor až v neděli. Brendan Fraser zazáří v roli extrémně obézního učitele ve filmu Velryba.

Jaké filmy nakonec uspějí? Předávání nejprestižnějších filmových ocenění na světě proběhne na konci oscarového týdne, v noci z neděle na pondělí 12. - 13. 3.

Kino Sféra a Letní kino Turnov